Sulu Filtre Sistemi

SULU FİLTRE SİSTEMİ 


Filtremiz sayesinde istenilen “TOC ve VOC” değerlerinin altında olacağının ve aynı zamanda “Yağ Buhar Analizi” kapsamında belirlenen sınır değerin; 15mg/m3 değerlerinin altında olacağının garantisi vermekteyiz.

 

“SULU BACA FİLTRE SİSTEMİ” çalışma sistemi nasıldır?

Ram makinelerinde yüksek sıcaklıkta ısıl işlem yapıldığı için ortalama 150 – 220 0C sıcaklığa maruz kalan kumaşlardan ipliğin yapısında bulunan yağ ve boyar madde içerisinde bulunan VOC’ler önemli oranda atık gaza karışırlar. Hem yağ buharının hem de VOC’lerin geliştirilecek arıtma prosesiyle verimli bir şekilde tutulması için atık gaz sıcaklığının 60 0C’nin altına düşürülmesi sağlanacaktır. Bu aşamada hem enerji geri kazanımı mümkün olacak hem de yağ buharının yoğuşması sağlanacaktır. Ayrıca atık gaz akımında bulunan VOC’lerin yoğuşabilmesi için gerekli şartlar sağlanacaktır. Enerji geri kazanımı takiben ventüri scrubber kullanılarak atık gaz içerisinde bulunan yağ ve VOC’lerin sıvı faza geçişinin ilk aşaması gerçekleşecektir. Buradan ikinci siklonik scrubber ünitesine aktarılan atık gaz bünyesinde kalan yağ ve VOC’lerin kimyasal absorban ile tutulması sağlanacaktır. Son aşamada uçuculuğu yüksek VOC türleri ve olası kaçan yağ tanecikleri ve yağ buharının adsorbsiyon prosesi ile tutulması sağlanacaktır. Sonuç olarak ram makinesinden çıkan yüksek organik ve yağ içerikli atık gazın resmi sınırlamalar içerisinde deşarj edilmesi sağlanacaktır.

Filtrasyonu gerçekleştirilen atık baca gazı su ve yağ ayrıştırması yapıldıktan sonra, yağ toplama haznesinden yağ depolama tanklarına seviye taşma sistemi sayesinde boşaltımı gerçekleştirilecektir.Yağ filtrasyonu sağlandıktan sonra temiz su devir-daim sistemi “pompa” yardımıyla sistemde kullanılabilir olacaktır. Su geri kazanımı sayesinde atık su oranı %70 oranında düşecektir.

 

Neden “SULU BACA FİLTRE SİSTEMİ” tercih etmeliyiz?

“Sulu Baca Filtre Sitemi” elektrostatik filtrelere ve diğer sulu filtre sistemlerine oranla daha güvenli, daha ekonomik ve enerji tasarrufu sağlayan, ürünü garanti kapsamına alan ve Emisyon Ölçüm testlerinden başarıyla geçtiğinin garantisini veren projedir. Deneyimli bakım-servis ekibi sayesinde size garanti kapsamında ve uzun ömürlü bir filtrasyon sistemi sağlamaktadır.

 

SULU BACA FİLTRE SİSTEMİ” avantajları nelerdir?

 

  • Elektrostatik filtrelerde yüksek elektrik kullanımı ve oluşan teknik arızalardan dolayı fabrika bacalarında yangın gözlemlenmiştir. Fabrika ve çevresine yüksek risk taşımaktadır.

Buna istinaden;

Sistemimizde yangın riski taşıyacak kadar bir elektrik sistemi mevcut değildir. Su bazlı çalışmaktadır ve şebeke suyu kullanılmaktadır. Yangın Önleme Damperi bulunarak oluşabilecek yangın riskini ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.

 

  • Enerji verimliliği yüksektir, elektrostatik filtrelere göre elektrik maliyeti ve yıllık bakım masrafları %90 daha düşüktür. Su bazlı çalışmaktadır ve Su Devir Daim Sistemi sayesinde filtrasyon yaparken kullanılan su tekrardan kullanılabilir hale gelir bu sayede diğer sulu filtre sistemlerine kıyasla yüksek oranda su tasarrufu sağlamaktadır. Sistem içerisinde bulunan eşanjörler sayesinde, 15-17 °C olan şebeke suyu işletmeye 50-55 °C olarak geri kazandırılmaktadır. Bu sayede ısı enerji geri kazanımı mevcuttur ve sistem içerisinde bulunan devir daim pompası ile kullanılan su, filtrasyon işleminden sonra tekrar sisteme geri kazanılarak su sarfiyatını engellemektedir.

 

  • Sistemde siyah malzeme kullanılmamaktadır. Diğer firmalara kıyasla siyah malzeme kullanılması halinde filtrasyon sistemine zarar gelmektedir ve sağlıklı bir filtrasyon gerçekleşememektedir. Sistemin tüm mekanik aksamı ve kullanılan parçalar “304 Kalite Paslanmaz Çelik” kullanılarak imal edilmektedir.

 

  • Filtre sistemi PLC – Otomasyon aksamı sayesinde otomatik olarak çalışacaktır ve dışarıdan müdahale gerektirmeyecektir. Acil durum olmadıkça manuel ayar kullanmaya gerek yoktur. Sistem istenilen sıcaklığa eriştikten sonra otomatik olarak devreye girecektir.  İstenilen sıcaklığa düştükten sonra otomatik olarak kendini kapatacaktır.

 

  • Filtremiz sayesinde istenilen “TOC ve VOC” değerlerinin altında olacağının ve aynı zamanda “Yağ Buhar Analizi” kapsamında belirlenen 15mg/m3 değerlerinin altında olacağının garantisi vermekteyiz.

 

  • Filtre sistemimiz Ar-ge çalışmalarını başarıyla tamamlamış, patenti alınmıştır. Avrupa standartlarına uygun olarak “CE- ISO9001 - ISO14001” belgelerine de sahiptir.